تمبر خارجی پرونده فوتبال بازیکنان پرسپولیس

تمبر: خارجی پرونده فوتبال بازیکنان پرسپولیس کمیته انضباطی اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی ترامپ دلیری خروج از برجام را ندارد/ در کمتر از 48 ساعت می‌توانیم به غنی‌سازی 20 درصد برگردیم ، کمالوندی

سخنگوی شرکت انرژی اتمی گفت: اگر بخواهیم برگردیم به اوضاع گذشته دست ما خیلی باز هست. ما کارهای زیادی می توانیم انجام بدهیم از نظر سطح و مقدار غنی سازی، تعداد سان

ترامپ دلیری خروج از برجام را ندارد/ در کمتر از 48 ساعت می‌توانیم به غنی‌سازی 20 درصد برگردیم ، کمالوندی

کمالوندی: ترامپ دلیری خروج از برجام را ندارد/در کمتر از 48 ساعت می توانیم به غنی سازی 20 درصد برگردیم

عبارات مهم : ایران

سخنگوی شرکت انرژی اتمی گفت: اگر بخواهیم برگردیم به اوضاع گذشته دست ما خیلی باز هست. ما کارهای زیادی می توانیم انجام بدهیم از نظر سطح و مقدار غنی سازی، تعداد سانتریفیوژ و دیگر موارد می توانیم به سرعت اقداماتی انجام بدهیم.

به گزارش ایسنا، بهروز کمالوندی، معاون و سخنگوی شرکت انرژی اتمی در گفت وگو با العالم در پاسخ به این پرسش که فقط چند هفته مانده است به مهلتی که ترامپ جهت توافق هسته ای، مشخص کرده ؛ نظر جمهوری اسلامی راجع به این مهلت چیست ؟ گفت: از زمانی که ترامپ مدیر جمهور آمریکا شده است است به جای اینکه برجام را تقویت کند، درصدد تضعیف آن بوده که البته این عنوان جدیدی نیست، درطول انتخابات ترامپ تلاش می کرد که از عنوان برجام به نحوی انتقاد کند طبیعتا بعد از رسیدن به قدرت هم باید این تحرکات خود را ادامه می داد، ولی این حرکات به نحوی است که در واقع جهت خود آمریکا در درجه اول مسئله ساز شده است هست؛ در طول یک سال و خرده گذشته، اتفاقی که رخ داد اگرچه فشارهایی به جمهوری اسلامی به لحاظ استفاده از برطرف تحریم های اقتصادی به وجود آورد و موانعی ایجاد کرد ولی به لحاظ سیاسی آمریکا در یک اوضاع انزوا قرار دارد، تقریبا همه کشورهای اروپایی موافق با برجام هستند و از سیاست های آمریکا انتقاد کردند در عین حال حمایت خود را از برجام اعلام کرده اند .

وی افزود: ترامپ هر از چند گاهی تلاش می کند برجام را بهانه کند. او ترساندن می کند پایبندی جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران به برجام را تایید نخواهد کرد این درحالی است که پایبندی جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران به توافق هسته ای مسئله ای فنی است و کنگره قادر به انجام آن نیست؛ اگر قرار است جایی هم پایبندی کشور عزیزمان ایران را به توافق هسته ای تایید کند، آژانس بین المللی انرژی اتمی است که جهت دهمین بار ظرف هفته گذشته ، این کار را کرد و بنابراین هنگامی که که آمریکا بخواهد خلاف جریان حرکت کند به لحاظ سیاسی مقبولیت خود را از دست خواهد داد ولی متاسفانه این کاری است که ترامپ انجام می دهد.

ترامپ دلیری خروج از برجام را ندارد/ در کمتر از 48 ساعت می‌توانیم به غنی‌سازی 20 درصد برگردیم ، کمالوندی

کمالوندی ادامه داد: امروز تعداد زیادی از مردم و نخبگان آمریکا مخالف سیاست های ترامپ هستند؛ درسطح جهانی هم شاهد هستیم که او مقبولیت ندارد و این محدود به مسئله برجام نیست، موارد دیگری هم است که آخرین آن همان برخوردی است که ترامپ در رابطه با مسئله فولاد با اروپا انجام داده است یا در مباحث دیگر در حوزه تجارت که خلاف تعهدات قبلی دولت آمریکا، عمل می کند .

وی در پاسخ به این پرسش که اروپایی ها مدعی هستند که فقط آمریکا به برجام پایبند نیست، ولی شنیده شده است که مذاکراتی بین اروپا و آمریکا وجود دارد و آمریکا اروپا را تحت فشار قرارداده که با کشور عزیزمان ایران راجع به موشک های بالستیک وارد مذاکره شود تا آمریکا به توافق برجام پایبند باشد و به تعهداتش دربرجام عمل کند ، آیا این ادعاها صحیح می باشد؟ گفت: این بحث مطرح نیست که اروپایی ها بگویند ما در قالب برجام، باید راجع به پرسشها موشکی یا منطقه مذاکره کنیم، اروپایی ها می دانند روی چه چیزی با کشور عزیزمان ایران تعهد کرده اند و این عنوان جهت آنها کاملا مشخص است.

سخنگوی شرکت انرژی اتمی گفت: اگر بخواهیم برگردیم به اوضاع گذشته دست ما خیلی باز هست. ما کارهای زیادی می توانیم انجام بدهیم از نظر سطح و مقدار غنی سازی، تعداد سان

سخنگوی شرکت انرژی اتمی ادامه داد: تعهد ما در رابطه با پرسشها موشکی این است که موشک هایی که توانایی حمل کلاهک های هسته ای را داشته و جهت این کار طراحی شده است باشند تولید یا آزمایش نکنیم که جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران این را پذیرفته و به آن عمل هم می کند، منتهی هنگامی که گفته می شود موشک، موشک می تواند از یک راکت کوتاه با برد یک کیلومتر تا چندهزار کیلومتر را مشمول بر شود؛ بنابراین نمی توانیم این عنوان را کلی مطرح کنیم ، باید مشخص شود که چه نوع موشکی مد نظر است.

وی ادامه داد: اگر منظور از مذاکره در خصوص موشک آن چیزی است که در برجام مورد بحث قرار گرفته یعنی موشک های حامل کلاهک هسته ای که این در واقع به وسیله جمهوری اسلامی کاملا رعایت می شود، اروپایی ها هم چیزی نگفته اند که جمهوری اسلامی این عنوان را رعایت نمی کند و ما باید در این زمینه با کشور عزیزمان ایران مذاکره کنیم .

کمالوندی در پاسخ به این پرسش که اروپایی ها اصرار دارند که یک توافقی اطراف موشک های کشور عزیزمان ایران داشته باشند؟ افزود: اروپا تحت فشار آمریکا موضوعاتی را مطرح می کند ولی اینکه به طور کلی جمهوری اسلامی بپذیرد اطراف بحث موشکی صحبت کند، مواضع ما کاملا مشخص است و اینکه پرسشها دفاعی ما پرسشها قابل مذاکره ای نیست و اگر اروپایی ها مواضعی را مطرح کرده اند ما نیز مواضع خود را اعلام کرده ایم ولی اینکه ، مذاکراتی داشته باشیم که دو طرف راجع به پرسشها موشکی صحبت کنند اصلا چنین چیزی نمی تواند مطرح شود؛ در چارچوب برجام که قطعا نمی تواند مطرح شود و خارج از چارچوب برجام هم جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران این مسئله را نمی پذیرد. بنابراین اگر حرفی را یکی دو کشور در جهت سیاست های آمریکا مطرح می کنند، این نمی تواند ارتباطی به بحث برجام داشته باشد یا بتواند موضوعی باشد جهت فشار بر جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران که جهت آنها نتیجه ای داشته باشد، تقریبا می توان گفت اعلام بعضی مواضع عملا نتیجه خاصی جهت آن ها ندارد.

ترامپ دلیری خروج از برجام را ندارد/ در کمتر از 48 ساعت می‌توانیم به غنی‌سازی 20 درصد برگردیم ، کمالوندی

سخنگوی شرکت انرژی اتمی در پاسخ به این پرسش که آیا کشور عزیزمان ایران حاضر می شود جهت حفظ برجام ، پای میز مذاکره بنشیند و راجع به موشک های بالستیک مذاکره کند؛ آیا مسولین ایرانی به این جمع بندی و نتیجه رسیده اند که جهت حفظ برجام ، باید جهت بررسی موشک های بالستیک سر میز مذاکره بنشینند؟ گفت: تا جایی که ما درقالب برجام اطلاع داریم، چارچوب برجام مشخص شده است است و در برجام اشاره ای به مسئله موشک نشده است در قطعنامه شرکت ملل، از جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران دعوت شده، البته نه اینکه جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران تعهدی داده باشد، بلکه خواسته شده است که تا یک زمانی البته نه جهت هر لحظه و جهت (مدت ده سال) از تولید این نوع موشک ها خودداری کند.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم ما این را به عنوان شرکت انرژی اتمی مطرح کنیم، آنچه که مربوط به برجام می شود این است که ما در برجام بحث موشکی نداریم ، بلکه در داخل قطعنامه به نحوی اشاره و دعوت می شود از جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران و البته جمهوری اسلامی تعهدی نداده است و این بدان مفهوم نیست که ما این کار را نمی کنیم ما پذیرفتیم و قبول هم داریم که اصلا موشک های ما جهت پرسشها هسته ای نیست و جمهوری اسلامی با سلاح هسته ای موافق نیست و آن را غیرانسانی می داند و فتوای مقام معظم رهبری در این خصوص مسیر راه ماست.

سخنگوی شرکت انرژی اتمی گفت: اگر بخواهیم برگردیم به اوضاع گذشته دست ما خیلی باز هست. ما کارهای زیادی می توانیم انجام بدهیم از نظر سطح و مقدار غنی سازی، تعداد سان

کمالوندی گفت: اگر حفظ برجام مستلزم این باشد که اطراف بسیاری از پرسشها بحث کنیم و آیا این کار صورت می گیرد یا نه موضوعی نیست که ما در شرکت انرژی اتمی تصمیم بگیریم . ولی اگر بخواهید نظر بنده را بدانید به عنوان کسی که دهها سال تجربه دیپلماتیک دارد ، به شما عرض می کنم براساس مواضع کشورمان قرار نیست ما راجع به پرسشها دفاعی کشورمان مذاکره کنیم. این مسئله ، مسئله جدی هست، قرار نیست بنشینیم بگوییم حالا ما موشک با این ابعاد و مشخصات خواهیم داشت یا نخواهیم داشت یا اینکه چه نوع سلاحی خواهیم داشت و چه نوع سلاحی نخواهیم داشت، اصولا هیچ کشوری هم این کار را نمی کند، مخصوصا هنگامی که که شما تعهدات بین الملی آشنا شده است ای دارید .

وی ادامه داد: ما قرار نیست که سلاح هسته ای تولید کنیم ، و خودمان هم گفته ایم دنبال سلاح هایی که جهت پرتاب سلاح های هسته ای طراحی شده است نیستیم و این نوع سلاح را نه طراحی، نه تولید و نه آزمایش می کنیم، بنابراین خیلی واضح می گویم اینکه اگر مذاکراتی خارج از عنوان برجام وجود داشته باشد، مثل پرسشها دفاعی ، به خاطر حفظ برجام ، به نطر بنده بعید هست. نمی شود گفت که چون آمریکا حالا یک کاری را انجام داده بعد بقیه مبرا هستند و باید برجام ادامه پیدا کند، در چنین وضعیتی در اختیار کشور عزیزمان ایران است که برجام را ادامه بدهد یانه، بخشی از تعهدات خود را اجرا کند یا نه و این بخش کلی باشد یا جزئی. ما محاسبات متفاوت انجام می دهیم و بعد از محاسبات است که تصمیم گرفته می شود.

ترامپ دلیری خروج از برجام را ندارد/ در کمتر از 48 ساعت می‌توانیم به غنی‌سازی 20 درصد برگردیم ، کمالوندی

تا الان هم جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران عقلانی و بر اساس منافع خودش تصمیم گرفته، همه ملاحظات در نظر گرفته می شود و بعد تصمیم گرفته خواهد شد که چه کار را انجام بدهیم.

وی در پاسخ به این پرسش که در صورت لغو برجام از سوی آمریکا تدابیر کشور عزیزمان ایران راجع به میزان غنی سازی یا پژوهش های اتمی چه خواهد بود گفت؟ بر خلاف آن چیزی که نشان می دهد ترامپ دلیری مورد نیاز را ندارد چون اگر قرار است که یک کاری را انجام بدهند دلیلی ندارد که فقط حرفش را بزنند، آنها اول گفتند که می خواهند برجام را پاره کنند بعد گفتند می خواهند از آن خارج شوند حالا هم مدت هاست که به بهانه هایی دارند این قضیه را به تعویق می اندازند و در عین حال به نحوی دارند از تعهدات خود تخطی و خلف وعده می کنند یا ابهام ایجاد می کنند و مانع بقیه می شوند که روابط اقتصادی و تجاری با کشور عزیزمان ایران داشته باشند؛ همه این ها در دنیا رصد و دنیا متوجه می شود که یک کشوری که خود را ابرقدرت می داند به تعهداتی که پذیرفته پایبند نیست در این اوضاع حتما آنها خودشان را در شرایط بدتری قرار می دهند چون ما هر لحظه راه های مختلفی داریم.

وی ادامه داد: در بحث خروج آمریکا از برجام و این که ما چه اقدامی خواهیم کرد، بخشی به تصمیم سیاسی در کشور بر می گردد ولی اگر بخواهد در اجرا اقدامی شود که مفهومش آن باشد که ما برگردیم به اوضاع گذشته دست ما خیلی باز هست. ما کارهای زیادی می توانیم انجام بدهیم. ما از نظر سطح و مقدار غنی سازی، تعداد سانتریفیوژ و دیگر موارد می توانیم به سرعت اقداماتی انجام بدهیم.

کمالوندی در پاسخ به این پرسش که آیا می توانید زمانی را جهت بازگشت به دوره قبل از توافق اتمی به ما ارائه دهید؟گفت: ما نه تنها می توانیم به اوضاع قبل برگردیم بلکه به مراتب می توانیم چندین برابر جلوتر از قبل بازگردیم. به طور مثال اگر ما بخواهیم 20 درصد غنی سازی کنیم در کمتر از 48 ساعت می توانیم اقدام کنیم. ما بر اساس ماشین های جدیدی که به کار می گیریم می توانیم سرعت غنی سازی را اوج ببریم.

وی ادامه داد: به طور مثال ما ماشین هایی (سانتریفیوژ) داریم که غیر از ماشین ها “IR1” تمام کارهای تاییدیه آن طی شده است و حد اقل دو ماشین داریم که ظرفیت بالاتری نسبت به “IR1” دارند ولی از آنها تولید نکرده ایم یا به مقدار کم بوده است ولی اکنون که آزمون های آن انجام شده است و مورد تایید هست، بلافاصله می توانیم با ماشین های تازه شروع به تولید کنیم علاوه بر این تعداد ماشین های قدیم که در انبار داریم و جمع آوری شده است اند هم می تواند دوباره جایگزین شوند و شاید ظرف مدت دو الی سه ماه تمام ماشین هایی که جمع آوری شده است بودند دوباره در جای خودش قرار بگیرند.

کمالوندی افزود: به طور مثال اگر قبلا دو تا آبشار 20 درصد تولید می کردند ممکن است ما چهار آبشار را بگذاریم 20 درصد تولید کنند، اگر تصمیم این باشد که جهت سوخت نیروگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران 20 درصد تولید کنیم اکنون می توانیم با سرعت زیاد نسبت به قبل این کار را انجام دهیم. ما در گذشته ماشین های تازه همچون “آی آر 8” و “آی آر 6” نداشتیم. ماشین های “آی آر 8 ” قدرتش 24 برابر ماشین قبلی است بنابر این ما در مدت وقت کوتاهی می توانیم برسیم به وضعیتی که به مراتب جلوتر از اوضاع قبلی باشد و آنها می دانند که معنی این حرف چیست. به هر حال هنگامی که میزان سطح غنی سازی و تعداد سانتریفیوژ بالاتر برود، مفهوم خواهد داشت.

به گفته وی، البته ما بر اساس پادمان و پروتکل تعهدات خودمان را داریم و تعهدات پادمانی را قطعا چه با برجام و چه بی برجام انجام خواهیم داد. آنها از ابتدا دلواپس بودند و ما از ابتدا می گفتیم که نگرانی شما بی مورد است ولی هنگامی که که قرار باشد آنها توجهی به تعهدات خود نداشته باشند ما نیز به نگرانی آنها توجهی نداریم و تلاش می کنیم به برنامه خودمان در چارچوب پادمان سرعت بدهیم و آنها نیز قطعا می دانند که به لحاظ فنی ما در وضعیتی هستیم که شرایط ما از نظر سرعت کار به مراتب بهتر از قبل است.

معاون شرکت انرژی اتمی در پاسخ به این پرسش که شروط ارائه شده است به وسیله رییس جمهور آمریکا جهت تایید برجام، چیست، آیا آماده بررسی یا اجرای بعضی از شروط هستید یا گفت و گو راجع به آن ، مانند موشک های اتمی یا نزدیک نشدن به ساخت سلاح اتمی؟خاطر نشان کرد: شروط ترامپ جهت کنگره طرح شده است و از کنگره خواسته که چهار شرط غیر قابل اجرا را علیه کشور عزیزمان ایران وضع کند از جمله این که محدودیت های کشور عزیزمان ایران در برجام دایمی شود که این یک رویا جهت آمریکا خواهد بود و قطعا چنین اتفاقی نخواهد افتاد. اگر آمریکایی ها بخواهند قوانین و مقرارتی در کنگره وضع کنند جهت این که چنین کاری انجام شود در واقع جهت رویاهای خود چنین قوانینی را وضع خواهند کرد و ممکن است بخواهند 30 سال هم پای این رویاهای خود بنشینند ولی بالاخره روزی خواهد رسید که باید حقیقت را بپذیرند مانند روزی که جهت اوباما رسید و حق هسته ای کشور عزیزمان ایران را پذیرفت.

وی ادامه داد: اوباما هم اعلام کرد اگر می توانستم پیچ و مهره صنعت هسته ای کشور عزیزمان ایران را باز می کردم ولی در نهایت رسید به جمع بندی که این کار عملی نیست بنابر این از رویای خود دست کشید حالا ممکن است ترامپ هم یک رویایی داشته باشد که زمانی را جهت آنها خواهد برد ولی بالاخره به یک واقعیتی می رسند. چهل سال گذشته؛ آنها رویاها و آرزوهای زیادی علیه نظام جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران داشتند از کودتا گرفته تا جنگ تحمیلی و روش های مختلفی به کار بردند که یکی از آنها بحث هسته ای هست. ولی ما اکنون بسیار با آرامش و خیال راحت داریم به آینده می نگریم، هنگامی که به گذشته نگاه می کنیم دوره های بسیار مشکل را گذرانده ایم و در آن دوره ها موفق بودیم. به طور مثال جنگ تحمیلی، جنگ کشور عزیزمان ایران با یک کشور نبود جنگ با تمام دنیا بود، همه این کشورهایی که اکنون هستند به اضافه شوروی آن موقع، کمک می کردند به صدام ولی نتیجه کار چه شد، بنابراین مطمئن هستیم که اگر دوره های خیلی سخت را گذرانده ایم دوره هایی که خیلی هم سخت نیست را به آسانی پشت سر خواهیم گذاشت.

کمالوندی در رابطه با طرح ساخت موتورهای اتمی جهت کشتی ها گفت: این مساله یک بحث بلند مدت است و مربوط به یک یا دو سال دیگر نیست شاید به عنوان نمونه 10 سال وقت ببرد ما بتوانیم پیشران هسته ای داشته باشیم. این عنوان مستلزم یک سری کارهای علمی، تکنولوژیک، صنعتی ، تحقیقاتی و دانشگاهی است . مهم این است که این مساله اکنون در برنامه کاری جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران قرار گرفته البته ما به تعهدات خودمان پایبند هستیم به طور مثال اگر قرار باشد سوختش بالای 3.67 برود قطعا ما مسیر خودش را طی خواهیم کرد که دو تا مسیر می تواند داشته باشد، یکی در دل برجام است که اگر نیاز به سوخت با غنای بالاتر باشد باید در کمیسیون یکسان مطرح شود و روش های متفاوت دیگری هم است و یا این که می تواند حتی زیر 3.67 باشد کما این که بوده دردنیا که با 3.14 هم پیشران هسته ای داشته اند. ممکن است ابتدا یک مدلی را با ظرفیت کوچک با غنای کم داشته باشیم.

وی گفت: ما به علت این که بیشترین ساحل را در دریاهای آزاد بین کشورهای منطقه داریم و بیشترین تعداد کشتی را داریم به طور مثال در بحث نفت کش ها نخستین ناوگان دنیا را از نظر تعداد و میزان ظرفیت دارا هستیم بنابر این ممکن است پیشران دراین زمینه مورد استفاده باشد. مهم این است که در این زمینه تصمیم گرفته شده است و بودجه اش دیده شده است و کارهای اولیه تحقیقاتی آن شروع شده است و ما این عنوان را به آژانس نیز براساس کد 3.1 اعلام کرده ایم که قصد این چنینی داریم و یک برنامه بلند مدت است.

واژه های کلیدی: ایران | اسلامی | آمریکا | ایرانی | آمریکایی | دولت آمریکا | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs